Fragment książki: „Umierać dla siebie” – Droga do Emmaus – 7

We wstępie do swojej książki Amy Carmichael mówi, że pewnego wieczoru jakiś wierzący przyszedł do niej z problemem dotyczącym młodszej siostry w Chrystusie, która utraciła moc miłości. Amy nie spała całą noc, zastanawiając się, czy jakoś zawiodła tę siostrę i co tak naprawdę wiedziała o „miłości Golgoty”. A potem, zdania, jedno po drugim, zawierające słowo „jeśli” zaczęły tak brzmieć, jakby były „wypowiadane na głos do jej wewnętrznego ucha”.

Oto kilka z tych „jeśli”:

• JEŚLI nie mam współczucia dla współsługi, tak jak Pan zmiłował się nade mną – to znaczy, że nie poznałem miłości Golgoty.

• JEŚLI potrafię napisać nieuprzejmy list, wypowiedzieć nieuprzejme słowo lub pomyśleć coś nieuprzejmego bez żalu i wstydu – to znaczy, że nie poznałem miłości Golgoty.

• JEŚLI brak mi cierpliwości mego Zbawiciela wobec tych, którzy wzrastają zbyt powoli; jeśli nie poznałem bólów porodowych, ostrych i przykrych cierpień, dopóki Chrystus nie będzie w nich wykształtowany – to znaczy, że nie poznałem miłości Golgoty.

• JEŚLI potrafię zranić kogoś, mówiąc prawdę bez specjalnego przygotowania swego ducha i bez zranienia bardziej siebie niż kogoś innego – to znaczy, że nie poznałem miłości Golgoty.