Rzymian 14,5: Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.

Prawdopodobnie słyszałeś stare stwierdzenie: Rób tak, jak ci mówi sumienie. Jest wiele prawdy w tym powiedzeniu, ale musimy być ostrożni, by nie zawsze ślepo iść za jego wskazówkami, bo może ono nas zwodzić, jeśli nie jest przepojone biblijną mądrością.

Oto przykład, który lubię używać w odniesieniu do sumienia – zegar słoneczny. Taki zegar może być użyteczny tylko wtedy, gdy otrzymuje światło od słońca. O drugiej w nocy, kiedy jest całkiem ciemno na dworze, zegar słoneczny nic ci nie powie. W rzeczywistości mógłby powiedzieć ci coś nieprawdziwego, jeśli byłoby jakieś inne źródło światła w pobliżu.

Sumienie może tylko wykorzystywać światło, które jest mu dane. Jeśli jesteś wierzący i jeśli twoje sumienie jest rozświetlone przez Pismo i Bożego Ducha, to możesz polegać na nim i pozwolić, by było przewodnikiem w twoich decyzjach. Ale jeśli nie poświęcasz czasu, by pozwolić Bożemu światłu napełnić twoje sumienie, to jak możesz być pewny, że jest spolegliwe?

Klucz do zachowania dobrego sumienia w twoim codziennym życiu jest podwójny:
1. Trwaj w Bożym Słowie i pozwól, by Duch Święty cię prowadził
2. Bądź w pełni przekonany, że to co robisz, jest właściwie. Gdy będziesz robił te dwie proste rzeczy, doświadczysz błogosławieństwa dobrego sumienia!

Zachowuj dobre sumienie trwając w Bożym Słowie, mając przekonanie, że to, co robisz jest właściwe!

E.N.