Sermons tagged with 'Ewangelia Jana’

110 of 15 items

Nienasycony głód – czy jest gdzieś nasycenie?

Rozważanie to jest pierwszym z serii kazań wywodzących się z treści 6 rozdziału Ewangelii Jana. Bohaterowie tego rozdziału mierzą się z tematem fizycznego głodu oraz odpowiedzią na ten problem – cudem rozmnożenia chleba. Cud ten staje się początkiem głębokiej analizy ludzkich postaw oraz rozważań tyczących osoby, natury, znaczenia oraz całkowitej wyjątkowości Jezusa Chrystusa.

Jedyne prawdziwe ŚWIATŁO. (J 1:9-11)

Wraz z pojawieniem się żarówki, sztuczne światło zagościło w naszych miastach i wsiach. Od okresu „Oświecenia” kładziemy nacisk na potęgę naszego umysłu, zgłębiając tajemnice otaczającego nas świata. Możemy poszczycić się rozwojem edukacji, nauki, kultury i filozofii.
Dzisiaj zastanowimy się, jak nasz postęp, nasze „oświecenie” widzi Bóg.

Narodzenie na nowo – piękna metafora czy niezbędny element zbawienia? (J 3:1-10)

Rozmyślając o tym co jest niezbędne w naszym życiu standardowo myślimy o takich rzeczach jak dobra praca, mieszkanie, może rodzina, kariera.
Kiedy odwiedza Pana Jezusa znany nauczyciel Izraela Nikodem, jest prawdopodobnie pełen różnorakich myśli, wyobrażeń, planów co do rozmowy jaką chciał przeprowadzić z Jezusem.
Pierwsze słowa jakie słyszy od Niego musiały być zaskoczeniem: „Musisz się narodzić na nowo”. Jak to zrozumiał Nikodem i jakie zastosowanie możemy znaleźć współcześnie my?

Spotkanie

Liczne spotkania z różnymi osobami są zazwyczaj bezbarwne, nic nie wnoszą do naszego życia. Ale zdarzają się też spotkania wyjątkowe, pełne barw, które na zawsze wzbogacają różnorodnymi kolorami nasze życie. Nikodem takiego właśnie doświadczył.

Słowo, które stało się ciałem (J 1:1-14)

„Słowo Stało się ciałem”
Nieskończony stał się ograniczony…
Wieczny wszedł w przestrzeń gdzie obowiązuje czas…
Niewidzialny stał się widzialny…
Stwórca dał się zamknąć do cielesnej formy swojego stworzenia…
Czy to ma dla mnie jakieś praktyczne znaczenie?