Sermons by Dawid Jastrzębski

110 of 46 items

Droga jeszcze doskonalsza (1 Kor 13)

Są takie fragmenty Bożego Słowa, które cytowane są bardzo rzadko albo wcale – ten z pewnością do takich nie należy.

Z pewnością słyszałeś już nie jedno kazanie z 13go rozdziału 1 Listu do Koryntian. Co jednak ten tekst robi w tym miejscu Biblii? Jak wiemy w rozdziale 12 Paweł pisze o darach ducha, funkcjonowaniu w społeczności, usługiwaniu i tu nagle apostoł jakby zrobił pauzę (bo w 14 rozdziale o którym będziemy słuchać za tydzień wraca do tematu darów) i umieszcza właśnie hymn o miłości. Kiedy uwzględnimy kontekst to okazuje się, że fragment ten nie mówi o miłości tylko żony do męża, chłopaka do dziewczyny, czy ojca do syna, miłość o której pisze Paweł jest (a przynajmniej powinna być) fundamentem funkcjonowania wierzących ludzi względem siebie nawzajem. Szczególnie jeśli mówimy o zborze, o relacjach pomiędzy wierzącymi.

Zapraszamy do wysłuchania kazania, które przybliży nam kontekst oraz istotę miłości bez której człowiek jest „niczym”.

Wszystko mi wolno ALE… (1 Kor 10:1-11.1)

Będąc zbawionym człowiekiem, wszystko mi wolno, ale… nie wszystko jest pożyteczne… W rozdziałach 8-10 apostoł Paweł omawia temat wolności chrześcijańskiej, okazuje się że niewłaściwie praktykowana wolność może prowadzić do upadku innych wierzących a nawet nas samych. To kazanie jest próba odpowiedni na pytanie co wierzącym ludziom wolno a czego powinni unikać, aby wolność budowała i przynosiła Bogu chwałę.

Zaufanie Bogu

Zaufaj PANU z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie, napisał Salomon. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak to jest z kwestią naszego zaufania? Na czym polega zaufanie Bogu?
Dlaczego warto Bogu zaufać? I w końcu jak takie zaufanie zbudować? Na te pytania odpowiada powyższe kazanie, zapraszamy do wysłuchania!

Jesteś Saulem czy Dawidem? Natura nieposłuszeństwa i bunt. (1 Samuela 15;1-26)

Są w Biblii takie historie, które budują i przyjemnie się o nich słucha, taka jest np. historia Józefa, który został sprzedany do Egiptu przez swoich braci ale potem stał się prawą ręką Faraona, albo historia Dawida, który chociaż popełnił wiele błędów to jednak został nazwany człowiekiem według Bożego Serca. Są jednak w Biblii też historie, które nie są inspirujące a bardzo smutne i mogą służyć jedynie jako anty przykłady postępowania. Z pewnością jedną z takich historii jest historia o królu Saulu. W tym kazaniu pochylamy się nad zagadnieniem nieposłuszeństwa i buntu, natura tych dwóch postaw oraz konsekwencjami, które za sobą niosą.

Wezwanie do dojrzałości (2P 1:3-11)

Z powodu braku dojrzałości, wielu chrześcijan karmi się naukami nauczycieli, którzy wydają się nauczać w sposób biblijny i duchowy, ale niejednokrotnie ci bardzo elokwentni mówcy nie przekazują zdrowej nauki, która jest zgodna z bożym sercem. Fałsze, nie-boże nauczanie, jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zamiast zbliżać do Jezusa i rozkochiwać w Nim, niejednokrotnie zbliża do czegoś zupełnie innego a od Jezusa oddala. Być może sami widzieliście ludzi, którzy takiemu niezdrowemu nauczaniu ulegli i pogubili się w życiu, zawiesili się na jakimś jednym temacie, który jak bożka uznali za najważniejszy i mówią tylko o nim, inni w wyniku fałszywej nauki zupełnie odeszli od Boga.

Okazuje się jednak, że problem z niezdrowymi naukami nie jest nowy.

Apostoł Piotr będąc u schyłku swojego życia, w drugim liście pisze do swoich odbiorców rozproszony z powodu prześladowań, aby utwierdzić ich w Panu Jezusie i przestrzec właśnie przed fałszywymi nauczycielami, których nauki stawały się coraz bardziej popularni wśród wierzących.

Józef – wielowymiarowa podróż życia (Rdz 37-50)

Choć minęło już kupę czasu, to pamiętam ten dzień jakby wszystko działo się wczoraj… Dzikie pole z dala od ludzi, studnia, dziesięć złowrogich spojrzeń, potem mój przeraźliwy krzyk i to jak bez skutku błagałem o litość… Było to tak, że pewnego dnia ojciec poprosił mnie abym poszedł “sprawdzić” jak się zachowują moi bracia w pracy na polu. Po kilku dniach marszu i błąkania się po okolicznych polach udało mi się ich odnaleźć, mieli być w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od domu Sychem ale w międzyczasie przeszli nieco dalej do Dotanu. Kiedy dotarłem na miejsce i zobaczyłem swoich braci jeszcze tak z oddali, widziałem że nagle zrobiło się między nimi jakieś dziwne poruszenie, zaczęli ze sobą dyskutować, naradzać się, przypuszczałem, że moja wizyta ich nie uszczęśliwi ale – w tamtej chwili nawet do głowy mi nie przyszło, że to o czym rozmawiali i co zamierzali uczynić zrujnuje całe moje dotychczasowe życie…”

Zapraszamy wysłuchania historii starotestamentowego bohatera Józefa w pierwszej osobie.
W rolę Józefa na potrzeby kazania wcielił się Dawid Jastrzębski.

Uwaga! Niewierzące serce! (Hebr. 3:12-14)

Największą tragedią jaką może doświadczyć chrześcijanin to bycie zaplątanym przez grzech, oszukanym przez Szatana i nieświadomość takiego stanu.
Taki stan możemy nazwać Duchową Ślepotą – i jest ona o tyle gorsza od fizycznej ślepoty, że człowiek który jest fizycznie ślepy ma bardzo mocną świadomość swojego problemu – człowiek duchowo ślepy niekoniecznie.
I właśnie dlatego autor w wersecie 13 daje nam bardzo konkretną wskazówkę jak ochronić się przed zwodniczością grzechu, jak nie dopuścić do sytuacji kiedy moje serce jest już tak zwiedzione, że nie ma w nim miejsca na wiarę Bogu.

Rozpal swoje powołanie! (2 Tym. 1:2-8)

Wypalenie, strach i wstyd – to jedne z wielu narzędzi, które Szatan używa w życiu wierzącego człowieka aby go odwieźć od realizacji Bożego planu i powołania. W tym nauczaniu przyglądamy się historii Tymoteusza, młodego mężczyzny, który był człowiekiem wielkiej wiary, płonął jak mało kto, wiedział jakie jest jego powołanie i realizował je, a mimo to w jego życiu nastąpił czas wypalenia, strachu i wstydu. Jak miał sobie z tym poradzić? O tym dowiesz się słuchając tego kazania!

Słowo, które stało się ciałem (J 1:1-14)

„Słowo Stało się ciałem”
Nieskończony stał się ograniczony…
Wieczny wszedł w przestrzeń gdzie obowiązuje czas…
Niewidzialny stał się widzialny…
Stwórca dał się zamknąć do cielesnej formy swojego stworzenia…
Czy to ma dla mnie jakieś praktyczne znaczenie?